PARACETAMOL 500MG TABLETTER (P)

2019

UK Edition. Klik her for US version.

Aktivt stof (er): Paracetamol

PDF-indstillinger: Se fuldskærm download PDF

PDF-transkription

180 x180mm - side1

INDLÆGSSEDDEL: INFORMATION TIL BRUGEREN

PARACETAMOL 500 mg TABLETTER
Læs hele denne indlægsseddel grundigt, da den indeholder vigtige oplysninger til dig.
Denne medicin er tilgængelig uden recept. Men du skal stadig tage Paracetamol 500mg tabletter omhyggeligt for at få de bedste resultater
dem.
• Opbevar denne indlægsseddel. Du skal muligvis læse det igen.
• Spørg dit apotek, hvis du har brug for flere oplysninger eller råd.
• Du skal kontakte en læge, hvis dine symptomer forværres eller ikke forbedres efter 3 dage.
• Tal med lægen eller apoteket, hvis en bivirkning bliver alvorlig, eller hvis du bemærker nogen bivirkning, som ikke er nævnt i denne indlægsseddel.
I denne indlægsseddel
1. Hvad Paracetamol 500mg tabletter er og hvad de bruges til
2. Inden du tager Paracetamol 500mg tabletter
3. Sådan tager du Paracetamol 500mg tabletter
4. Mulige bivirkninger
5. Sådan opbevares Paracetamol 500mg tabletter
6. Yderligere oplysninger

1. HVAD PARACETAMOL 500 mg TABLETTER ER
OG HVAD DE ANVENDES TIL
Paracetamol 500 mg tabletter indeholder den aktive ingrediens paracetamol
og bruges til lindring af mild til moderat smerte, herunder:
• revmatiske smerter og smerter
• Neuralgi (alvorlig nervepine), smerte i perioden
• migræne, hovedpine
• ondt i halsen, tandpine
• feber, forkølelse, influenza og influenza

2. FØR DU TAGER

PARACETAMOL 500 mg TABLETTER

Tag ikke Paracetamol 500mg tabletter, hvis du er:
• allergisk (overfølsom) over for paracetamol, andre smertestillende midler eller nogen som helst
af de øvrige indholdsstoffer i produktet (se afsnit 6 og slutningen af
Sektion 2)
• at tage andre paracetamolholdige lægemidler, dvs.
over-the-counter kold retsmidler.
Denne medicin anbefales IKKE til børn under 6 år.

PL 28444/0085

Paracetamol 500 mg tabletter (0116) PIL
Størrelse: 180 x 180 mm
Hovedoverskrift (side 1) type stil: 13pt Helvetica bold Caps
Underoverskrift type stil: 11pt Helvetica bold Caps
Teksttype stil: 9pt Helvetica Light & Bold u & lc

Vær ekstra forsigtig med at tage Paracetamol 500 mg tabletter
Kontakt din læge, før du tager disse tabletter, hvis du:
• har nyre- eller leverproblemer.
• er alkoholist.
Brug af anden medicin
Fortæl det altid til din læge, hvis du tager eller for nylig har taget nogen
andre lægemidler, også receptpligtige,
især:
• Andre produkter, der indeholder paracetamol (se "Tag ikke
Paracetamol Tablets ').
• warfarin og andre lægemidler, der tynder blodet.
• kolestyramin (reducerer blodkolesterolniveauer)
• Metoclopramid og domperidon (bruges til at behandle kvalme, opkastning
eller andre maveproblemer).
• chloramphenicol (et antibiotikum)
Brug af Paracetamol 500mg tabletter med mad og drikke
Undgå alkoholholdige drikkevarer, mens du tager disse tabletter.
Graviditet og amning
Spørg din læge eller apotek til råds, inden du tager nogen medicin
hvis du er gravid, planlægger at blive gravid eller amme.
Kørsel og brug af maskiner
Paracetamol 500 mg tabletter forventes ikke at påvirke din evne til at
køre eller betjene maskiner.

180 x180mm - side2

Vigtige oplysninger om nogle af indholdsstofferne i
Paracetamol 500 mg tabletter
Natriummetabisulfit (E223) - kan forårsage alvorlig overfølsomhed
reaktioner og bronchospasme (indsnævring af luftveje i lungerne,
forårsager vejrtrækningsbesvær).

3. SÅDAN SKAL DU TAGE PARACETAMOL 500 mg TABLETTER
Tag altid Paracetamol 500mg tabletter præcis som din læge har
sagde det. Sluk hver tablet med en drink vand.
Voksne, ældre og børn over 12 år:
Tag en eller to tabletter hver 4. til 6 timer, op til maksimalt 8
tabletter i en hvilken som helst 24-timers periode.
Børn (6-12 år):
Tag halvt til en tablet hver 4 til 6 timer, op til højst 4
tabletter i en hvilken som helst 24-timers periode.
Denne medicin anbefales ikke til børn under 6 år
alder.
Dosis bør ikke gentages hyppigere end 4 timer
intervaller. Du bør ikke tage Paracetamol 500mg tabletter længere
end 3 dage.
ADVARSEL: OVERSIG IKKE OVER DEN INDSTILLEDE DOS
Indeholder paracetamol. Tag ikke med andre
paracetamolholdige produkter.
Hvis symptomerne vedvarer, kontakt din læge. Må ikke bruges til mere end
3 dage uden at høre din læge.
Hvis du tager flere Paracetamol 500 mg tabletter, end du burde
Det er ekstremt vigtigt at følge de doseringsinstruktioner, der har
blevet givet til dig. Du må ikke ændre din dosis uden at diskutere det
med din læge først. Symptomer på overdosering omfatter lakse (bleghed
af hud), kvalme, opkastning, anoreksi og mavesmerter. hvis du
ved et uheld tage mere end den anbefalede dosis eller ved det
Enhver, der har, kontakt din læge eller nærmeste hospitalulykke
straks. Tag alle resterende medicin og denne indlægsseddel med dig, hvis
muligt.
INDRE MEDICINSK RÅDGIVNING SKAL LØSES
I TILFÆLDE AF OVERDOSE, SELV OM DIG
FØLGEN VELLIGT, HVIS RISIKO FOR FORTSAT,
Alvorlig livsskader.
Hvis du glemmer at tage Paracetamol 500mg tabletter
Hvis du savner en dosis, skal du tage den så snart du husker det. ALDRIG tage en
dobbelt dosis for at kompensere for den dosis, du har glemt.
Hvis du har yderligere spørgsmål om brugen af ​​dette produkt, spørg
din læge eller apoteket.

4. MULIGE BIVIRKNINGER
Som alle andre lægemidler kan Paracetamol 500mg tabletter forårsage side
virkninger, men ikke alle får dem.
Du kan lide en allergisk reaktion, hvis symptomer omfatter
hududslæt, elveblødninger og kløe. Hvis dette sker for dig, skal du stoppe med at tage
tabletterne straks og søge akut lægehjælp.
Der har været få rapporter om blodabnormaliteter, herunder
pancreatitis (inflammation i bugspytkirtlen) hos patienter, der tager paracetamol, men disse skyldes ikke nødvendigvis paracetamolbehandlingen.
Hvis nogen af ​​bivirkningerne bliver alvorlige, eller hvis du bemærker nogen side
Virkninger, der ikke er nævnt i denne indlægsseddel, bedes du fortælle din læge.

5. OPBEVARING AF PARACETAMOL TABLETTER
Opbevares utilgængeligt for børn.
Må ikke opbevares over 25 ° C. Opbevares i den originale pakke.
Brug ikke Paracetamol 500mg tabletter efter den udløbsdato, der vises på
pakken.
Lægemidler må ikke bortskaffes via spildevand eller husholdningsbrug
spild. Spørg apoteket, hvordan du ikke længere skal bortskaffe medicin
påkrævet. Disse foranstaltninger vil bidrage til at beskytte miljøet.

6. YDERLIGERE OPLYSNINGER
Hvad indeholder Paracetamol 500mg tabletter
Det aktive stof er paracetamol 500 mg.
De øvrige indholdsstoffer er majsstivelse, povidon K-30, natrium
Metabisulfit (E223), natriumstivelsesglycollat, vandfri colloidal
silica og magnesiumstearat (se også afsnittet om Afsnit 2 på 'Vigtige oplysninger om nogle af indholdsstofferne i Paracetamol
Tabletter).
Hvordan ser Paracetamol 500mg tabletter ud og indholdet af
pakken
Tabletterne er hvide med en knogle på et ansigt og prægede
'P500' på den anden side. De leveres i:
sçCARTONSçCONTAININGçBLISTERçSTRIPSçOFç çANDç çTABLETS
sçBOTTLESçOFç çTABLETS
Indehaver af markedsføringstilladelse og batchfrigivelse:
LPC Medical (UK) Limited, 30 Chaul End Lane, Luton, Bedfordshire LU4 8EZ, U.K.
Markedsføringstilladelsesnummer: PL 19348/0116
Denne indlægsseddel blev senest revideret i maj 2009.
Stykkode

Skal bekræftes
PL 28444/0085

Paracetamol 500 mg tabletter (0116) PIL
Størrelse: 180 x 180 mm
Hovedoverskrift (side 1) type stil: 13pt Helvetica bold Caps
Underoverskrift type stil: 11pt Helvetica bold Caps
Teksttype stil: 9pt Helvetica Light & Bold u & lc

PL 28444/0085

Batchudgivelsessted:
skal bekræftes

Activase Pharmaceuticals Limited
11 Boumpoulinas, 3. sal
1060 Nicosia, Cypern

+ Udvid Transcript

Læs Mere